Hrvatski predstavnici završili s nastupima na FISU Svjetskom sveučilišnom prvenstvu u orijentacijskom trčanju

FISU Svjetsko studentsko prvenstvo u orijnetacijskom trčanju održalo se od 30. srpnja do 05. kolovoza 2024. u mjestu Bansko u Bugarskoj. Više od 250 natjecatelja iz 30 zemalja nastupilo je na ovogodišnjem izdanju, među kojima i hrvatski predstavnici.

Kroz četiri dana, naši su natjecatelji nastupili u četiri discipline: sprint, sprint štafeta, srednje staze i šumska štafeta. Prvo ih je na rasporedu čekala svečana ceremonija otvaranja te sprint utrka u koju su naši članovi reprezentacije ušli hrabro, iako je većina bez velikog iskustva na ovako velikim natjecanjima. Očekivano, Tihon Salopek ostvario je izvrstan rezultat osvojivši 49. mjesto sa samo 1' 40'' zaostatka iza studenta iz Francuske. Kod naših djevojaka najbolja je bila Dora Vukelić na 88. mjestu sa točno pet minuta zaostatka iza Španjolke Navarro. Samo sekundu iza Dore bila je Paula Pavlin na 89. mjestu, dok su Matija Kučinac i Gabriel Šiljevinac u prvom nastupu na svjetskoj smotri bilo koje razine osvojili 119. i 120. mjesto. Zbog grešaka na stazi bez plasmana ostali su Zdenka Petra Štambuk i Jan Gobec.

Drugog su dana na sprint štafeti zauzeli 33. mjesto u konkurenciji 42 štafete, a trčali su u sastavu Zdenka Petra Štambuk, Tihon Salopek, Jan Gobec i Paula Pavlin. Iduća je na rasporedu bila srednja staza, a tehnički izuzetno težak teren bio je pravi izazov za sve natjecatelje. Najbolje se od naših snašao Tihon Salopek koji je sa nešto više od 8 minuta zaostatka za pobjednikom zauzeo 72. mjesto od preko 130 natjecatelja. Najbolja studentica bila je Zdenka Petra Štambuk koja je osvojila 96. mjesto u konkurenciji 114 natjecateljica.

Posljednjeg dana natjecanje se održalo u šumskoj štafeti na tehnički zahtjevnom terenu, sa jakim usponima. Paula Pavlin, Dora Vukelić i Zdenka Petra Štambuk nastupile su u ženskoj štafeti, Tihon Salopek, Jan Gobec i Gabriel Šiljevinac u muškoj konkurenciji, a u mješovitoj štafeti sa dva člana iz Brazila nastupio je Matija Kučinac. Ženska štafeta je u apsolutnoj nacionalnoj konkurenciji bila 26. (od 31 ekipe), dok su studenti bili na 33. mjestu. U konkurenciji samo prvih nacionalnih štafeta djevojke su bile 20., a dečki na 24. poziciji.

Za hrvatsku sveučilišnu reprezentaciju nastupili su Zdenka Petra Štambuk, Dora Vukelić, Paula Pavlin, Salopek Tihon, Gabrijel Šiljevinac, Jan Gobec i Matija Kučinac sa Sveučilišta u Zagrebu i Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, uz voditelja reprezentacija Damira Gobeca.

Hrvatska je zadnji puta imala predstavnike na ovom natjecanju daleke 1996. godine u Mađarskoj pa se nadamo da je ovo ujedno povratak orijentacijskog sporta u akademsku sportsku zajednicu Hrvatske. Hvala Hrvatskom orijentacijskom savezu, OK Vihor i HEP-u što su potpomogli kako bi ovaj nastup bio moguć.