U subotu je održan projekt "Zdravo po Zagrebu"

U subotu, 22. travnja, održan je projekt Zdravog sveučilišta "Zdravo po Zagrebu", pri čemu je održan grupni trening i radionica "Zbrinjavanja lakših sportskih ozljeda".

Na radionici su sudionici naučili RICE metodu za zbrinjavanje lakše ozljede: Rest (hrv. odmor), Ice (hrv. hlađenje), Compresion (hrv. kompresija), Elevation (hrv. elevacija).

Odmor: započni odmah po nastanku ozljede - potpuni odmor 48-72h. U nastavku lagano opterećenje, a s vremenom se postupno vrati aktivnosti.

Hlađenje: apliciraj vrećicu s ledom na mjesto ozljede čim prije i ponavljaj postupak 4-5x dnevno prvih 48h. Hlađenje neka traje 20-ak minuta. NIKADA direktan kontakt kože s ledom - koristi tanji ručnik kao zaštitu kože od smrzotina.

Kompresija: između hlađenja postavi elastični zavoj/sportsku ortozu. PAZI - pritisak ne smije onemogućiti dotok krvi u tkivo - ukoliko osjetiš trnjenje, bol ili koža poprimi plavkasti izgled, odmah ukloni kompresu i potraži pomoć liječnika. Također, kompresiju obavezno ukloni tijekom spavanja.

Elevacija: ozlijeđeni zglob drži na povišenom (iznad razine srca). Primjeni elevaciju kad god je moguće, čak i ako ne apliciraš hladni oblog.

Dobro je znati: za ublažavanje bolova preporučuje se analgetik iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova (npr. ibuprofen ili naproksen). Trajanje oporavka ovisi o opsegu i mjestu ozljede, a ponekad može trajati i tjednima - budi strpljiv/a i slušaj svoje tijelo. Ako se, unatoč pridržavanju uputa, bol s vremenom pogorša ili ozlijeđeni dio tijela ne vraća svoju funkciju - javi se svom liječniku!

Radionicu je osmislila studentica Lana Sučec iz UniSportZG Medical teama, a trening su osmislili studenti Kineziološkog fakulteta, Filip Beljan i Matija Dominković.

Hvala svima na sudjelovanju!

Izvori: www.sportsmd.com, www.webmd.com, ukhealthcare.uky.edu.