EUG2024: Košarkaši srebrni, košarkašice devete

Na Europskim sveučilišnim igrama, košarkaši i košarkašice Sveučilišta u Zagrebu postigli su zapažene rezultate. Košarkaši su osvojili srebrnu medalju napravivši time najbolji  rezultat kod studenata u ovom sportu, dok su košarkašice završile na devetom mjestu.

Na korak od europskog trona

Košarkaši Sveučilišta u Zagrebu započeli su natjecanje porazom od Sveučilišta Vytautas Magnus iz Litve rezultatom 63:79. Međutim, brzo su se oporavili i ostvarili pobjedu nad Politehničkim sveučilištem iz Torina iz Italije s uvjerljivih 89:60, te nad Sveučilištem u Ljubljani iz Slovenije rezultatom 66:56. Time je grupna faza uspješno završena i otvoren je put četvrtfinalu gjde su pokazali svoju snagu i dominantnom igrom pobijedili Sveučilište u Liègeu iz Belgije s visokih 93:52. Izvrsni nastup nastavili su i polufinalu pobijedivši Sveučilište u Bologni iz Italije rezultatom 95:72, a borba za zlato donijela je poznatog protivnika iz prve utakmice -  Vytautas Magnus. Unatoč odličnoj borbi ni drugi puta ih ne uspjevaju svladali te čak s vrlo sličnim rezultatom (63:75), osvajaju srebrnu medalju.

Za Sveučilište u Zagrebu nastupali su: Josip Ante Kozulić, Pavao Turić, Mislav Majić, Luka Cvitanović, Luka Sunara, Borna Dramalija, Marin Vručinić, Patrik Cindrić, Marko Vučić, Martin Klepo, Ivan Nakić-Vojnović i Ante Volarević, pod vodstvom Hrvoja Božića i Vedrana Hernausa.

Košarkašice na devetom mjestu

Košarkašice Sveučilišta u Zagrebu nakon nekoliko godina pauze vratile su se na veliko međunarodno natjecanje, a još uvijek pamtimo dva europska zlata 2015. i 2016. godine. Ovoga puta turnir su započele s dva poraza u skupini - protiv Politehničkog sveučilišta u Bukureštu iz Rumunjske (51:71) i od Sveučilišta u Freiburgu iz Njemačke (53:72).

Nakon ovih poraza, krenule su u borbu za plasman od 9. do 12. mjesta gdje su ostvarile pobjede nad Sveučilištem u Liègeu iz Belgije rezultatom 63:46, zatim nad Sveučilištem u Aveiru iz Portugala rezultatom 50:40, te nad Sveučilištem u Ostravi iz Češke rezultatom 59:55, čime su se pozicionirale na deveto mjesto.

Za Sveučilište u Zagrebu nastupale su: Petra Rončević, Bruna Maričić, Dalija Stabile, Stela Galušić, Marija Soldo, Ivana Mamić, Edita Poljac, Iva Ursić, Karla Senegačnik, Gabriela Grizelj i Lara Hajpetar, pod vodstvom Zvonimira Osičana i Filipa Vujeve.

Ovi rezultati pokazuju izuzetnu predanost i trud naših košarkaša i košarkašica, koji su se uspješno predstavili na Europskim sveučilišnim igrama. Čestitamo im na postignutim uspjesima!

REZULTATI