EUG2024: Deset medalja za UniCRO taekwondo delegaciju, Sveučilište u Zagrebu najuspješnije na natjecanju

Finalnim borbama i dodjelom odličja službeno je završen natjecateljski program Europskih sveučilišnih igara za studentice i studente. Popularna europska Univerzijada ove se godine održala od 12. do 24. srpnja u mađarskim gradovima Debrecenu i Miskolcu, okupila je preko 4500 sudionika. Studentice i studenti su se natjecali u 18 sportova, među kojima je i taekwondo.

U drugom dijelu Igara, fokus je u Miskolcu bio na taekwondo, u kojem su predstavnike imali Sveučilište u Zagrebu i Sveučilište u Splitu. Prvi dan natjecanja bio je rezerviran za tradicionalne forme i free-style, dok su borbe po kategorijama bile raspodijeljene u sljedeća dva dana. Na samom su početku hrvatski free-style predstavnici sjajnim izvedbama oduševili sudačku postavu i prepunu sveučilišnu dvoranu u Miskolcu te osvojili tri medalje, srebro u konkurenciji studentica (Roberta Špoljar – UniZG) te zlato i broncu kod studenata (Borna Pečko – UniZG i Paolo Kačunić – UniST).

Osim freestyle-ra, na tatami je stalo još jedanaest hrvatskih predstavnika, troje Splićana i još sedmoro Zagrepčana. Redom su se natjecali Petra Goleš (UniST), Ante Kovač (UniST), Danijel Barun (UniST), Ivana Arelić (UniZG), Luka Turkalj (UniZG), Matej Nikolić (UniZG), Lucija Jazić (UniZG), Franjo Gucić (UniZG), Matija Črep (UniZG), Ela Jelić (UniZG) i Mislav Pečko(UniZG). U druga dva dana natjecanja, još je sedam hrvatskih predstavnika osvojilo odličja svih sjajeva. Četiri zlatne medalje otišle su u ruke Mateju Nikoliću (-80 kg), Ivani Arelić (-67 kg), Luki Turkalju (-54 kg) i Matiji Črepu (-68 kg), srebro je u Split odnio Ante Kovač (-80 kg), a broncu su prema Hrvatskoj ponijeli Petra Goleš (-49 kg) i Danijel Barun (+87 kg).

Najzanimljivija je zasigurno bila posljednja borba natjecanja za naše predstavnike, finale u kategoriji „-80 kg“, u kojoj su na tatami jedno nasuprot drugog stali student Sveučilišta u Splitu, Ante Kovač, i student Sveučilišta u Zagrebu, Matej Nikolić. S(p)retniji je u dvoboju bio Zagrepčanin, a zadovoljstvo je još veće jer su obje medalje odnijeli Hrvati.

Delegaciju Sveučilišta u Zagrebu vodili su Domagoj Pečak i Ali Noghandoosta, dok je na ovim Igrama Splićane vodila Dora Marić, još jedno zanimljivo ime iz bliske povijesti sveučilišnog sporta. Dora je, naime, nositeljica naslova europske sveučilišne prvakinje s Igara održanih u Zagrebu i Rijeci prije točno osam godina.

Naši su predstavnici dali sve od sebe za promociju hrvatskog sveučilišnog sporta i vrhunske rezultate, stoga im čestitamo na izvrsnim ostvarenjima & vjerujemo da će i za godinu dana pokazati najbolje.