Otvoreno Europsko sveučilišno prvenstvu u veslanju na zagrebačkom Jarunu

Na zagrebačkom Jarunu u četvrtak 29. kolovoza 2024. službeno je otvoreno 14. EUSA-ino Europsko sveučilišno veslačko prvenstvo!

Ovo natjecanje okupit će više od 400 natjecatelja s 68 sveučilišta iz 17 zemalja diljem Europe, a boje hrvatskih sveučilišta branit će reprezentativci iz Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta u Splitu i Međimurskog veleučilišta u Čakovcu, a među njima će se natjecati i braća Lončarić koji su nedavno nastupali na Olimpijskim igrama u Parizu.

U sklopu ceremonije otvorenja okupljenim sportašima i uzvanicima obratili su se Jasenka Ostojić, prorektorica za umjetnost, kulturu i međusveučilišnu suradnju, ispred rektora Sveučilišta u Zagrebu, Kristina Singer, zamjenica pročelnika gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba, Haris Pavletić, predsjednik Hrvatskog akademskog sportskog saveza, Krešimir Šamija, ravnatelj Uprave za sport Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske, kao izaslanik Predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića i ministra turizma i sporta Tončija Glavine i Željko Kisić, predsjednik Hrvatskog veslačkog saveza.

U svojem obraćanju predsjednik HASS-a Pavletić spomenuo je kako je ovo natjecanje i Jarun jedna od „najvećih ostavština sveučilišnog sporta u Hrvatskoj“ te je zahvalio svima koji su sudjelovali u brzoj organizaciji ovog događaja i u nastavku tradicije veslanja na zagrebačkom Jarunu. Krešimir Šamija u svojem je obraćanju istaknuo: „Sveučilišni sport puno je više od samog natjecanja, on utjelovljuje duh mladosti i želju za pomicanjem vlastitih granica. Podučava vrijednost timskog rada i predanosti - te vrijednosti ostaju za cijeli život“.

Nakon protokolarnog dijela, okupljenima se obratio proslavljeni hrvatski olimpijac Damir Martin, koji je i sam sudjelovao na 2008. na 4. izdanju ovog natjecanja na kojem je zajedno s Valentom Sinkovićem osvojio zlatno odličje, a sada je okupljenima prenio svoja iskustva u veslačkom sportu.

Podsjetimo, natjecanje će se održati od 28. do 31. kolovoza 2024. na regatnoj stazi Jarun, a hrvatski studenti sa Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta u Splitu i Međimurskog veleučilišta u Čakovcu natjecat će se u disciplinama samca i lakog samca, dvojca i lakog dvojca na pariće, četverca na pariće te u osmercu.

Finalne utrke, kojima će prisustvovati Martin Sinković, aktualni zlatni olimpijac u veslanju i partner ovog događaja, održat će se u subotu, 31. kolovoza.

Više informacija o rasporedu natjecanja, rezultatima i dodatnim zanimljivostima možete pronaći na službenoj mrežnoj stranici igara - https://rowing2024.eusa.eu/ te na društvenim mrežama Facebook (eusarowing) i Instagram (eusa_rowing).