Hrvatski studenti sportaši osvojili šest odličja na Europskom sveučilišnom veslačkom prvenstvu

Zagrebački Jarun od 28. do 31. kolovoza 2024. bio je domaćin 14. EUSA-inog Europskog sveučilišnog veslačkog prvenstvo! Kroz četiri dana više od 400 natjecatelja s 68 sveučilišta iz 17 zemalja natjecalo se u 10 muških, osam ženskih i jednoj mješovitoj disciplini (četverac na pariće) na regatnoj stazi Jarun.

Hrvatski predstavnici ukupno su osvojili šest odličja, pri čemu su reprezentativci Sveučilišta u Zagrebu osvojili njih pet, a reprezentativci Sveučilišta u Splitu jedno.

Najveći uspjeh zabilježen je u finalu A discipline mješovitog četverca na pariće (W/M4x), gdje je Sveučilište u Zagrebu dominiralo utrkom i osvojilo zlatnu medalju s impresivnim vremenom od 6:29.60, čak 13 sekundi ispred najbližih konkurenata. U istoj disciplini, Sveučilište u Würzburgu (GER) osvojilo je srebro, a Sveučilište Kazimierz Wielki (POL) broncu. Zlato Zagrebu pripalo je i u finalu A muškog osmerca (M8+), s vremenom od 5:44.69, ostavivši Tehnološko sveučilište Eindhoven (NED) i Sportsko sveučilište u Kölnu (GER) daleko iza sebe.

Po dva srebra pripala su dvojcu na pariće (M2x), gdje su UNIZG studenti utrku završili utrku gotovo deset sekundi iza pobjedničkog Sveučilišta Vytautas Magnus (LTU) te u ženskom dvojcu na pariće (W2x), gdje su studentice završile četiri sekunde iza Sveučilišta za sport i tjelesnu kulturu iz Mađarske (HUN). Sveučilište u Birminghamu (GBR) osvojilo je broncu, dok je Sveučilište u Splitu zauzelo četvrto mjesto.

Zagrebački veslači također su osvojili broncu u disciplini laki dvojac na pariće (LM2x), završivši utrku svega dvije sekunde iza srebrnog Sveučilišta u Stuttgartu (GER), dok je zlato pripalo Sveučilištu u Lyonu (FRA). Konačno, Sveučilište u Splitu također se upisalo u medalje, osvojivši broncu u finalu A discipline muškog samca (M1x).

Podsjetimo, Zagreb je dobio domaćinstvo ovog prvenstva u lipnju 2024., nakon što je prvotni domaćin, Ankara, odustao zbog organizacijskih izazova te je EUSA povjerenje dala Hrvatskom akademskom sportskom savezu (HASS). Zagreb će biti domaćin i sveučilišnom veslačkom prvenstvu 2026.

Više informacija o rezultatima natjecanja i dodatnim zanimljivostima možete pronaći na službenoj mrežnoj stranici igara - https://rowing2024.eusa.eu/ te na društvenim mrežama Facebook (eusarowing) i Instagram (eusa_rowing).