UniSport Finals24: Raspsodija futsala u Poreču i dugo očekivana titula

Napete i atraktivne utakmice u Intersport dvorani, 31.svibnja i 1.lipnja, pokazale su zašto je futsal najgledaniji sport UniSport Finalsa, a sve je rezultiralo novim futsal prvacima.

11 godina kontinuiteta UNIZG futsalerki

Prvi dan su obilježili polufinalni susreti u kojem je ekipa Sveučilišta u Splitu dominirala protiv ekipe Veleučilišta u Varaždinu. Rezultat 12:2 jasno je pokazao da su studentice Sveučilišta u Splitu od početka utakmice preuzele inicijativu i nisu popuštale do samog kraja, osiguravši tako uvjerljiv plasman u finale.

Drugo polufinale donijelo je susret između Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta Sjever. Iako su studentice Sveučilišta Sjever pružile otpor i borbeno se držale tijekom cijele utakmice, Zagrepčanke su uspjele izboriti sigurnu pobjedu rezultatom 7:0.

Dvije odlične utakmice obilježile su završnicu prvenstva. Borba za treće mjesto bila je napeta i neizvjesna do samog kraja, a konačan rezultat bio je 2-2. Prijelomni trenutak dogodio se kada je igračica Sveučilišta Sjever dobila crveni karton. Unatoč brojčanijoj prednosti, Veleučilište Vukovar nije uspjelo iskoristiti priliku te je pri vodstvu od 2-1 primilo ključan pogodak za 2-2, nakon čega je Sveučilište Sjever slavilo u izvođenju penala, ukupnim rezultatom 4-2.

Finalna utakmica bila je spektakularna, s vrhunskom igrom obje ekipe. Međutim možda je utakmicu presudila širina klupe koju je Zagreb imao te su slavili rezultatom 3-1. Najbolja igračica, Lara Lucić, u finalu je postigla dva pogotka, dok je najbolja strijelkinja bila Gwen Patock koja je u finalu postigla jedan pogodak.

Kapetanica pobjedničke momčadi podijelila je s nama svoje mišljenje nakon odigranog finala: „Odličan je osjećaj osvojiti ovakvo prvenstvo, osvojile smo ga jedanaesti put zaredom i svaki put imamo pritisak jer dolazimo braniti titulu. Uvijek se od nas očekuje da pobijedimo i moramo to opravdati. Drago mi je da smo i ove godine to uspjele jer s nama igra dosta mladih cura te se nadam da će se to i nastaviti.“

Spektakularna završnica u muškoj kategoriji

Prvi polufinalni susret između Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Splitu bio je prava rapsodija futsala i poslastica za gledatelje. Utakmica je završila rezultatom 1:1, a oba tima pokazala su izuzetnu borbenost i tehničku spremnost. Posebne pohvale idu golmanima, Čizmiću iz Sveučilišta u Splitu i Mlinariću iz Sveučilišta u Zagrebu, koji su briljirali svojim obranama i održavali svoje ekipe u igri. Nakon regularnog dijela, pristupilo se izvođenju penala, gdje je ekipa Sveučilišta u Splitu pokazala veću preciznost, osiguravši pobjedu i prolazak u finale.

Drugi polufinalni susret između Veleučilišta Edward Bernays i Sveučilišta u Osijeku također je bio izuzetno zanimljiv. Ekipa Sveučilišta u Osijeku, lovila je priključak za Bernaysom tijekom cijele utakmice, ali nije uspjela preokrenuti rezultat. Ključni trenutak bio je isključenje igrača Bertića iz Osijeka, koji je dobio dva žuta kartona, što je dodatno oslabilo njegovu ekipu. Na kraju, Bernays je slavio uvjerljivim rezultatom 7:3, osiguravši tako svoje mjesto u finalu.

Završni dan futsal lige pružio je sve što studentski futsal može ponuditi. U utakmici za treće mjesto, Sveučilište u Osijeku uvjerljivo je pobijedilo nemotivirani Zagreb rezultatom 6-2.

Nakon toga uslijedilo je dugo očekivano finale. Ekipa Veleučilišta Edward Bernays povela jepogotkom Novaka za 1-0. Ključan trenutak utakmice bio je drugi žuti karton za Josipa Brkića u ekipi Veleučilišta Edward Bernaysa, koji ga je doveo do isključenja. Sveučilište u Splitu iskoristilo je brojčanu prednost te je utakmica završila rezultatom 1-2.

Jedan od igrača Sveučilišta u Splitu, Karlo Kovačević, podijelio je s nama svoje mišljenje nakon pobjede: „Napokon je došla ta pobjeda, čekali smo je i radili za ovo dugo. Nismo uspjeli prošle niti pretprošle godine, prije toga se nismo kvalificirali. Moja generacija i ja smo prošli muku i napokon smo skinuli to gubitničko breme. Vratili smo u Split to zlato nakon više od 10 godina. Jednostavno sam presretan i rekao sam dečkima da u životu više ništa ne moram osvojiti nakon što sam osvojio ovo.“

Najbolji strijelci futsal završnice su Domagoj Damjanović (UNIOS) i Filip Novak (BERN) sa po tri pogotka, najbolje je branio Filip Ivan Pranjić sa Veleučilišta Edward Bernays,  MVP natjecanja je Lovro Cigler (UNIZG), a UniSport Finals najbolje je odigrao Marko Gašpar sa Sveučilišta u Splitu.

S druge strane, najbolja strijelkinja kod studentica je Gwen Patock (UNIST) s 5 golova, najbolja među vratarkama je Patula Karmela Mataković s istog sveučilišta, a MVP nagradu odnosi Lara Lucić sa Sveučilišta u Zagrebu.

GALERIJA FOTOGRAFIJA

Sve detalje natjecanja pregledati možete na digitalnim kanalima @unisport.hr, a odigranu futsal završnicu na YouTube kanalu UniSportTV.